Skarbnica wiedzy na każdy temat.Linki sponsorowane


Jak wycenić firmę?

Wycena firmy okazuje się wielce pomocna w bardzo wielu sytuacjach – głównie jednak wówczas, kiedy przedsiębiorstwo zostaje wystawione na sprzedaż lub kiedy pragnie pozyskać poważnego inwestora. Wycena potrzebna jest w negocjacjach, ponieważ dzięki niej można opierać się na konkretnych faktach. Pozwala nam to również uniknąć wielu dość niezręcznych sytuacji, kiedy to właściciel firmy ma dość wygórowane wyobrażenie co do jej wartości – i na odwrót. Ponadto warto także pamiętać również o tym, że są też takie okoliczności, kiedy wycena jest konieczna, a obowiązek taki wynika z aktualnych przepisów prawa. Spośród takich własnie okoliczności wymienić można między innymi podziały spółek, fuzje, przejęcia, prywatyzację etc.

Ponadto wyceny naszej firmy wymagają niekiedy nasze Polskie banki – szczególnie wtedy, kiedy jakaś część firmy (lub ona cała) ma zostać wykorzystana w charakterze zabezpieczenia wnioskowanego przez nas kredytu. W praktyce stosowane są dzisiaj popularne trzy sposoby wyceniania przedsiębiorstw – majątkowo, dochodowa oraz porównawcza. Najczęściej wykorzystywane są jednocześnie dwie metody.

Sektor działalności firmy

O osiągnięciu przez firmę sukcesu decyduje bardzo wiele rozmaitych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Sam nawet najlepszy pomysł na biznes (http://bizneston.pl/) to zdecydowanie za mało żeby osiągnąć prawdziwy sukces i zbudować dobrze funkcjonujący biznes. Jedną z kwestii, które w tym momencie trzeba wziąć pod uwagę jest sektor działalności przedsiębiorstwa. W tym zakresie pojawia szereg kwestii do rozstrzygnięcia – sprzedaż detaliczna czy hurtowa, usługi czy produkcja i tym podobne. Najbardziej dzisiaj rozpowszechniony jest sektor detaliczny. Wynika to z faktu, iż działalność w tym obszarze nie wymaga jakiś bardzo dużych nakładów finansowych. Większość wykonywanych transakcji to transakcje gotówkowe lub zawierane za pomocą kart kredytowych zamiast gotówki.

Jeżeli natomiast chodzi o sektor usługowy, to nie ma już dzisiaj żadnych wątpliwości co do tego, że spośród wszystkich znanych nam dziedzin gospodarki to właśnie on rozwija się najbardziej dynamicznie. Dla bardzo wielu osób jest to zdecydowanie najatrakcyjniejsza opcja, albowiem zazwyczaj nie wiąże się z koniecznością wykładania dużych pieniędzy na rozkręcenie biznesu. Inaczej jest już w przypadku produkcji, gdzie wymagania w tym zakresie są znacznie większe.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.5/10 (2 votes cast)
Jak wycenić firmę?, 6.5 out of 10 based on 2 ratings

Zawarte tagi:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose a Rating

*

Read more:
Jak promować sklep internetowy?

Każdego dnia otwierają się w sieci nowe sklepy internetowe. Z jednej strony, ludzie zadowoleni są ze zdecydowanie większego wyboru online,...

Close