Jaki samochód opłaca się nam kupić na kredyt?

Rozważając kwestię skorzystania z kredytu samochodowego jako ze sposobu sfinansowania zakupu auta, mamy wiele poważnych dylematów do rozstrzygnięcia. Jesteśmy również zdeterminowani wieloma ograniczeniami jakie nakładają na nas banki. Chodzi w tym momencie nie tylko o wymagania dotyczące zdolności kredytowej, ale również o te związane z samym pojazdem.

Banki niechętnie podchodzą do kwestii kredytowania starszych aut, gdyż z ich punktu widzenia nie są one atrakcyjnymi zabezpieczeniami zobowiązania. Sami jednak powinniśmy zastanowić się nad tym czy rzeczywiście opłaca się nam inwestować w starsze auto. Przede wszystkim samochód to zakup na lata. Nie wyłożymy przecież pieniędzy na coś, co po roku czy dwóch latach użytkowania będzie nadawać się tylko na złom. Im nowsze auto, tym mniej będzie nam sprawiać kłopotów – z uwagi na to, że rzadziej będzie ulegać rozmaitym awariom. Dodatkowo plus jest taki, że zaoszczędzimy na wydatkach na paliwo. Im starsze auto, tym więcej pali, a jakie ceny obowiązują obecnie na stacjach benzynowych każdy wie doskonale.

Kolejna sprawa – mianowicie taka, że im nowsze auto zamierzamy kupić, tym korzystniejsze warunki umowy kredytowej otrzymamy (Webfin.pl). Niższe na pewno będzie oprocentowanie, poza tym bank też pójdzie nam na rękę, jeśli chodzi o wkład własny. Przy starszych samochodach wymagania dotyczące wkładu własnego są dość wysokie – niektóre banki żądają wpłacenia nawet i polowy wartości pojazdu, co sprawia, że w takich okolicznościach powyższy kredyt niekoniecznie się nam kalkuluje.

Samochód z komisu

Z kupieniem samochodu nie mamy w dzisiejszych czasach większych problemów. Ofert zarówno ze strony osób prywatnych, jak i komisów czy salonów samochodowych jest mnóstwo, są one powszechnie dostępne. Bardzo często szukamy odpowiedniego dla nas samochodu właśnie w komisach. Sporym plusem takiego rozwiązania jest między innymi to, że wszelakie formalności możemy załatwić od ręki – nawet wówczas, jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością pieniędzy.

W takich sytuacjach możemy skorzystać z kredytowej oferty komisu. Wszystkie formalności załatwimy na miejscu i jeszcze tego samego dnia będziemy mogli się cieszyć z posiadania upragnionego samochodu. W czym tkwi haczyk? Po pierwsze – każdy komis ma podpisaną umowę z jakimś bankiem. Nie mamy zatem w tym momencie wyboru, jeśli chodzi o instytucję finansową, w związku z czym kupując samochód w komisie na kredyt, automatycznie godzimy się na warunki narzucone nam przez dany bank. A te nie zawsze muszą być dla nas korzystne.

Po drugie – opisywany tutaj sposób sfinansowania auta będzie droższy niż uiszczenie całej kwoty gotówką, ponieważ komis jako pośrednik pomiędzy klientem a bankiem narzuca swoją prowizję. Jakiego rzędu są to opłaty – to już zależy tylko i wyłącznie od sprzedawcy. Decydując się na skorzystanie z przedstawionej powyżej opcji, warto zatem przed sfinalizowaniem umowy dowiedzieć się o to jak w poszczególnych komisach przedstawia się kwestia finansowania zakupu pojazdu na raty. Niekiedy bardziej się nam opłaci kredyt bezpośrednio od banku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
Jaki samochód opłaca się nam kupić na kredyt?, 8.0 out of 10 based on 1 rating

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*