Jak powinny wyglądać mobilne strony internetowe?

Mobilne strony internetowe

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przypuszczał, że z Internetu tak wiele osób będzie wkrótce korzystało mobilnie. Do sieci bowiem zaglądamy już nie tylko korzystając z komputera, a również za pomocą urządzeń mobilnych, zwłaszcza coraz częściej użytkowanych przez ludzi smartfonów. Dlatego też, posiadanie mobilnej wersji strony internetowej jest tak ważne.

Strony, jakie ludzie otwierają za pomocą komputera stacjonarnego, czy laptopa, nie mogą być takie same, jak serwisy, które przeglądają z urządzenia tak małych rozmiarów, jakim jest smartfon.

Postaram się w skrócie podpowiedzieć, jak powinny wyglądać mobilne strony internetowe, jako że muszą być tworzone inaczej, niż „standardowe” serwisy www. Mamy dwie możliwości jeśli chodzi o przystosowanie strony do urządzeń mobilnych. Możemy dopasować istniejącą wersję strony do przeglądania za pomocą urządzenia mobilnego, za pomocą arkusza stylów CSS. Druga opcja sugeruje zbudowanie osobnej strony internetowej, która będzie przeznaczona wyłącznie do przeglądania mobilnego.

Pierwsza wersja jest tańsza i łatwiejsza do zrobienia, ale niestety dużo gorsza. Nasza strona internetowa, przeglądana przez mobilne urządzenie, może bardzo „obciążać” użytkownika (będzie ładowała się wolno, a także będzie narażała użytkującego na wysokie koszta, jako że korzystający z Internetu mobilnego w telefonach mają zazwyczaj ograniczony transfer lub są rozliczani przez operatora w oparciu o ilość przesyłanych danych).

Polecam zatem inwestycję w mobilne strony internetowe, jako że jest to inwestycja w przyszłość. Już teraz mobilnie z Internetem łączy się tak wiele osób, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej.

Pierwsza informacja to informacja dotycząca zawartości stron mobilnych. Musimy być świadomi tego, że nie możemy na mobilnej wersji serwisu zamieścić tak samo dużo informacji, jak na klasycznej witrynie (treści oraz wszystkich graficznych elementów, jakie mamy na swoim serwisie). Zdecydowanie ważną cechą stron mobilnych jest ich „lekkość”, jeżeli nie możemy zrezygnować z tekstu, musimy chociaż podzielić go na podstrony, tak, żeby użytkownik nie musiał ciągle „scrollować” strony. Niekończący się tekst na stronie będzie utrudniał korzystanie z niej.

Przy okazji podziału tekstu na podstronach warto wspomnieć też o nawigacji, na którą strony internetowe (szczególnie te mobilne) muszą zwrócić szczególną uwagę. Przy tak niewielkich rozmiarach wyświetlacza i klawiatury, nawigacja jest niezwykle istotnym elementem strony. Oczywiście ludzie korzystają z bardzo różnych smartfonów, ale pamiętajmy o tym, że my dostosowujemy stronę nie tylko do tych najlepszych. Staramy się dostosować ją do wszystkich, tak by była dostępna dla każdego.

Popularność i tym samym powszechność mobilnego Internetu rośnie w bardzo szybkim tempie. Musimy nadążyć za tymi zmianami, jeżeli chcemy utrzymać się na rynku. Nawet jeśli w tej chwili wydaje się nam, że mobilna wersja serwisu nie jest nam potrzebna, jutro może okazać się, że większość ludzi korzysta z mobilnego Internetu częściej, niż z Internetu w domu. A wówczas serwis mobilny będzie nam już niezbędny. Lepiej zainwestować w niego wcześniej, zdecydowanie zyskamy tym przychylność użytkowników, a liczba odwiedzających nasze serwisy internetowe zwiększy się.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.7/10 (3 votes cast)
Jak powinny wyglądać mobilne strony internetowe?, 7.7 out of 10 based on 3 ratings

2 thoughts on “Jak powinny wyglądać mobilne strony internetowe?

  1. Mobilne wersje stron www to wybawienie dla wszystkich, którzy mają ograniczony dostęp do sieci za pośrednictwem telefonów – mam na myśli pakiety określonej liczby megabajtów, czy naliczanie za każdy pobrany pakiet. Zwykłe strony internetowe “ważą” często dość dużo, są przeładowane grafiką i innymi elementami, które nie zawsze dają się wyświetlić w smartfonach, więc są też sporym obciążeniem dla portfeli. Strona mobilna to przede wszystkim tekst, czyli to co dla smartfonów jest najistotniejsze. Dobrze, że coraz więcej webmasterów o tym myśli i wdraża takie rozwiązania.

  2. Z Internetu teraz korzysta się na każdym niemal kroku. Wygodą jest możliwość surfowania po Sieci korzystając z telefonu. Nie ma co ukrywać, że z czasem wszystkie te strony internetowe też zaczną o tym rozwiązaniu myśleć, będą cechowały się mniejszą ilością reklam, co by można było, je na takim urządzeniu jakim jest zwykły telefon równie dobrze i szybko otwierać/przeglądać. Teraz myślą o nowoczesnych rozwiązaniach problemów z wyświetlaniem informacji zawartych na stronach przede wszystkim banki, bowiem za pomocą aplikacji mobilnych daje one swoim klientom dostęp do systemu bankowości elektronicznej, czyli konta osobistego. Mogą oni robić przelewy, sprawdzać stan konta, dopisywać stałe zlecenia – zarządzać swoim kontem tak jak i za pośrednictwem komputera i Internetu. Wydaje mi się, że społeczeństwo coraz częściej będzie używało telefonów do tego, żeby łączyć się z Siecią, więc warto myśleć o przejrzystości swoich stron, żeby działały sprawnie również będąc wyświetlanymi na ekranach telefonów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*