Jak rozmnożyć konwalie majową ?

Miłośnicy kwiatów lubią otaczać się nimi nie tylko w ogrodach, ale i w swoich mieszkaniach. Dlatego też tak wielu ogrodników ma dziesiątki kwiatów doniczkowych, do tego kupują również cięte, jeśli tylko mają okazję. Oczywiście należy podkreślić, że kwiaty ogrodowe najlepiej prezentują się w otwartej przestrzeni, jednakże niekiedy można zatrzymać je na długie miesiące dzięki suszeniu.Idealnym kwiatem do suszenia i tworzenia kompozycji florystycznych jest hortensja. Na szczególną uwagę zasługuje Hortensja bukietowa ‘Limelight’, która charakteryzuje się dużymi, pełnymi kwiatami koloru zielonego. Suszyć możemy również inne kwiaty, jednakże nie wszystkie.
Chociażby konwalia majowa ( http://www.kwiatyl.pl/konwalia/210-konwalia-majowa.html Convallaria majalis) z pewnością się do tego całkiem nie nadaje. Tym bardziej, że najczęściej doceniamy ją przede wszystkim za piękny zapach, który roztacza wokół siebie. Jak sama nazwa wskazuje możemy tego w pełni doświadczyć w maju, kiedy to rozwijają się znane wszystkim, białe, dzwonkowate kwiaty zwisające w gronach. Rozmnażanie konwalii majowej jest niezmiernie proste. W głównej mierze polega na dzieleniu kłączy na odcinki długości około 10 cm. Czynność tę najlepiej wykonywać w okresie sierpień – wrzesień. Należy uważać, gdyż konwalie bardzo szybko się rozrastają i dlatego też z powodzeniem mogą pełnić funkcję rośliny okrywowej.

Są jednak kwiaty, które szczególnie uwielbiamy podczas kwitnienia, bowiem przyciągają naszą uwagę – wzrok każdego. Niezaprzeczalnie należy do nich jedna z piękniejszych odmian na świecie – róża ‘Chopin’. Jej kwiaty są duże i białe. Można ją dostać również w formie piennej.

Ostatnimi czasy w naszych ogrodach pojawiła się również nowa odmiana piwonii, tak zwana piwonia drzewiasta, która charakteryzuje się nie tylko oryginalnymi kwiatami, ale i dużymi rozmiarami oraz wysoką mrozoodpornością. Czego niestety nie można powiedzieć o arystokratce w ogrodzie- magnolii. Krzewy te i drzewa, bo w takich formach zazwyczaj występuje magnolia bardzo często przemarzają a tym samym nie zawsze możemy cieszyć się ich widokiem podczas kwitnienia bardzo długo.

Kwiaty to chyba moja największa pasja i praktycznie każdą wolną chwilę poświęcam na to żeby je pielęgnować i poznawać jeszcze lepiej niż znam. Oczywiście nie tylko same kwiaty , ale także najróżniejsze krzewy i drzewka.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.3/10 (3 votes cast)
Jak rozmnożyć konwalie majową ?, 8.3 out of 10 based on 3 ratings

One thought on “Jak rozmnożyć konwalie majową ?

  1. Z konwalią majową to ja akurat miałam przeboje dwa lata temu. Otóż konwalia było w moim ogrodzie odkąd tylko pamiętam. rosła sobie spokojnie koło iglaków, dokładnie w otoczeniu sosen. Wyglądała tam, nadal wygląda zjawiskowo. Jednakże z biegiem czasu zaczęła się strasznie rozrastać i wchodzić na skalniaka, gdzie nie chciałam jej mieć. I zaczęłam się walka z uporczywą i upartą konwalią. Przekopałam całą skarpę, poprzesadzałam kilka skalniaków i kiedy myślałam, że to już koniec, że dała za wygraną, a ja usunęłam cały system korzeniowy to pojawiły się kolejne liście. Tym samym zamiast rozmnażać to może po prostu warto do mnie napisać i podeślę, bo ciągle mam ogromny zapas:) A tak poważnie, to ja bym akurat rozmnażaniem konwalii się nie martwiła, tylko jej nadmierną ekspansją, która jak w moim przypadku, nie zawsze jest pożądana. Wystarczy jedna konwalia z korzeniem, żeby po roku mieć już pięknie rozwinięty system korzeniowy i kilka nowych roślinek na powierzchni, które najpiękniej wyglądają i pachną właśnie teraz, w maju. Uwielbiam konwalię, jednakże radzę sadzić je z rozmysłem, w miejscu, gdzie będzie mogła się swobodnie rozrastać bez żadnej ingerencji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*