Czym wyróżniają się pożyczki pozabankowe?

Pożyczki pozabankowe, tak często porównywane do kredytów, stanowią zupełnie odrębną kategorię produktów finansowych. Podstawowa różnica tkwi w podmiocie udzielającym kredyty i wspomniane pożyczki. W tym pierwszym przypadku są to banki, w drugim natomiast – instytucje finansowe nie będące bankami, a także osoby prywatne. Pożyczkę pozabankową można otrzymać w specjalizującej się świadczeniem tego rodzaju usług firmie. Na naszym rynku działa ich bardzo wiele, jest więc zatem w czym wybierać.

Inną formą pożyczek pozabankowych są pożyczki społecznościowe określane również mianem prywatnych. Jak sama nazwa wyraźnie sugeruje, w roli wierzyciela występuje tutaj osoba fizyczna. Pożyczki społecznościowe nie cieszą się póki co w Polsce takim uznaniem jak chociażby w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek specjaliści oceniają, że jest to rynek z bardzo dużymi perspektywami. Przy wyborze pożyczki pozabankowej – bez względu na to, z którego ona źródła pochodzi – trzeba kierować się podobnymi kryteriami co i przy wybieraniu kredytu w banku.

Tak więc najważniejszą kwestią są koszty zobowiązania, przy czym pamiętać trzeba (a sporo osób o tym zapomina), że składa się na nie coś więcej niż tylko oprocentowanie. W przypadku firm pożyczkowych trzeba zwracać baczną uwagę na to, za co ponosi się dodatkowe opłaty – na przykład za przedłużenie terminu spłaty. Ponadto też dużą wagę powinno przywiązywać się do jakości obsługi – jeśli jej poziom do najwyższych nie należy, lepiej zainteresować się ofertą innej firmy.

Pożyczki pozabankowe – zarzuty a rzeczywistość

Pożyczki pozabankowe – podobnie zresztą jak każdy inny produkt czy usługa dostępne na rynku – są od czasu do czasu przedmiotem krytyki. Firmom pożyczkowym zarzuca się między innymi to, że sporo zarabiają na klientach nie wywiązujących się z umów w terminie. W tym momencie warto przyjrzeć się praktykom stosowanym przez banki w analogicznej sytuacji.

Poświęć jeszcze chwilkę czasu i dokładnie poczytaj tutaj, a jest wielce prawdopodobne, że dowiesz się gdzie dostać pożyczkę bez zdolności kredytowej  i sprawdź czy jest tam także oferta dla Ciebie.

Jeżeli klient nie radzi sobie z płaceniem raty kredytu, bo nagle okazują się one dla niego zbyt wysokie (w górę poszło oprocentowanie, dana osoba została bez pracy lub zostało obniżone jej wynagrodzenie etc.), bank wcale nie jest entuzjastycznie nastawiony do umorzenia wierzytelności. Nic z tego, dług prędzej czy później trzeba spłacić. Jeśli klient jest rozsądny i w porę poinformuje bank o swoich problemach, jest szansa na kompromis. Polega on na tym, że wydłużony zostaje okres kredytowania przy jednoczesnym obniżeniu rat. Klient się cieszy, bo w skali miesiąca jego budżet jest obciążony w znacznie mniejszym stopniu niż dotychczas, ale tak naprawdę stroną odnoszącą tu korzyści jest bank. Powyższe udogodnienia oznaczają znacznie wyższe odsetki, więc bank się bardzo wzbogaca.

W firmach pożyczkowych natomiast z góry jest powiedziane, że przedłużenie okresu spłaty kosztuje tyle i tyle (w zależności od różnych czynników jak chociażby kwota zobowiązania). Czy jest to nieuczciwe postawienie sprawy? Nie – tym bardziej, że banki wcale nie postępują wobec swoich klientów fair. Ostatecznie nie wiedzą oni, ile zapłacą, bo przecież oprocentowanie kredytów ma charakter zmienny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (2 votes cast)
Czym wyróżniają się pożyczki pozabankowe? , 9.0 out of 10 based on 2 ratings

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*