Gdzie po kredyt na samochód ?

Większość z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez samochodu. Niekiedy do zrealizowania marzeń o posiadaniu własnych czterech kółek brakuje nam naprawdę niewiele – w rachubę wchodzą kwoty rzędu kilku tysięcy złotych. Pierwszą rzeczą, jaka wówczas przychodzi nam na myśl jest kredyt samochodowy.
Zastanówmy się jednak dobrze nad tym czy w przypadku stosunkowo niedużej kwoty rzeczywiście się nam on opłaca.
Przypuśćmy, że potrzebujemy 4 tysięcy złotych. Bierzemy kredyt samochodowy, którego zabezpieczeniem będzie nasze auto. Dopóki tej kwoty wraz z naliczonymi odsetkami nie zwrócimy, bank będzie figurować w dokumentach jako współwłaściciel pojazdu, co w wielu sytuacjach zwiąże nam ręce. Czy zatem naprawdę 4 tysiące są tego warte? Opcjami, jakie możemy wziąć wówczas pod uwagę są debet na koncie lub na karcie kredytowej. Wiele osób zresztą posiłkuje się wówczas kartą kredytową. Ma to wiele zalet – przynajmniej w takiej sytuacji. Przede wszystkim taka forma finansowania pewnych przedsięwzięć odznacza się niższym oprocentowaniem aniżeli kredyt w tradycyjnej postaci. Ponadto obwiązuje tutaj okres bez odsetkowy.
Jeżeli w tym czasie spłacimy dług, nie zostaną nam naliczone odsetki. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze znacznie mniej formalności. Jeśli mamy podpisaną z bankiem umowę na korzystanie z karty kredytowej, nie musimy za każdym razem, gdy zamierzamy jej użyć, zwracać się ze stosownym wnioskiem. Omijamy w ten sposób procedury, natomiast pieniądze mamy praktycznie pod ręką.

Kredyt samochodowy a zdolność kredytowa

Kredyty samochodowe na auta używane i nowe (http://autonakredyt.com.pl/) są zaliczane do zobowiązań krótkoterminowych. Maksymalny okres ich spłaty wynosi zazwyczaj od 8 do 10 lat. W praktyce jednak są zaciągane na znacznie krótszy czas. Nie mniej jednak klientom zainteresowanym skorzystaniem z tego produktu finansowego są stawiane wymagania dotyczące zdolności kredytowej.
Doskonale wiadomo, że posiadanie zdolności kredytowej jest niezbędne, by w banku otrzymać jakikolwiek kredyt – w tym także na zakup auta. W tym przypadku kryteria nie są aż tak mocno zaostrzone jak chociażby przy kredytach hipotecznych, które opiewają na bardzo wysokie kwoty i są brane na kilkadziesiąt lat. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat od osób pragnących skorzystać z kredytu samochodowego wymagana jest obecnie większa zdolność kredytowa – odnosi się to jednak do wszystkich zobowiązań o charakterze kredytowym. Bank bierze pod uwagę relacje naszych dochodów do wydatków – i na tej podstawie ocenia czy spłacanie rat nie będzie dla nas kłopotem.
Pamiętajmy, że jeśli mamy jakikolwiek debet na koncie czy na karcie kredytowej, zostanie to zaliczone na poczet naszych zobowiązań, co nie wpłynie pozytywnie na ocenę finansowej wiarygodności. Ponadto będziemy musieli wykazać się wyższą niż standardowo zdolnością kredytową w kilku sytuacjach – przede wszystkim wówczas, gdy nie posiadamy wkładu własnego oraz wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani spłacaniem rat w walutach obcych. Generalnie rzecz biorąc, im krótszy okres kredytowania, tym większe będą wobec nas wymagania.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (2 votes cast)
Gdzie po kredyt na samochód ?, 8.5 out of 10 based on 2 ratings

One thought on “Gdzie po kredyt na samochód ?

  1. Czy mam przez to rozumieć, że kredyt samochodowy opłaca się wziąć w momencie, gdy potrzebna kwota przekracza limit na karcie kredytowej i musimy brać pod uwagę inną formę kredytowania? W przypadku kilku- a nawet kilkunastoletnich aut kredyt samochodowy chyba raczej nie wchodzi w grę, bo ceny oscylują zwykle w granicach kilku, a czasem kilkunastu tysięcy, a tyle raczej można wyciągnąć z karty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*