Jak grać i inwestować na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie, wbrew temu co mogłoby się wydawać sądząc po perswazyjnych działaniach przedstawicieli sektora finansowego i doradców finansowych mających zachęcić “zwykłych” ludzi do inwestowania w akcje, fundusze i inne produkty związane z giełdą, nie jest sprawą łatwą. Wręcz przeciwnie wymaga sporego zaangażowania i dużej wiedzy ekonomicznej oraz doświadczenia.
Jeżeli zaczynasz dopiero przygodę z giełdą papierów wartościowych powinieneś/aś trzymać się podstawowej zasady – inwestuj wyłącznie niewielkie kwoty. Fakt, że zarabiasz jest zwykle kuszący i spowoduje, że będziesz myśleć o zainwestowaniu większych kwot. Pamiętaj jednak, że giełda zarabia dobrze w czasie hossy, ale taki okres nie trwa wiecznie. W czasie bessy, czyli w okresie spadków lub nawet czasowych korekt można bardzo dużo i bardzo szybko stracić. Takim momentom towarzyszą potężne emocje i nawet doświadczeni inwestorzy często nie mają bladego pojęcia co zrobić i jakie decyzje podjąć.

gpw
Źródło: gpw.pl

wykresPrzede wszystkim należy kierować się rozsądkiem i logiką. Nie koniecznie trzeba postępować dokładnie tak jak wszyscy. Czasem można więcej zyskać lub uchronić się przed stratami właśnie postępując dokładnie odwrotnie niż wszyscy. Bardzo istotny jest moment wejścia. Wprawdzie “wkładanie” kapitału na giełdę można rozłożyć w czasie, poprzez systematyczne inwestowanie niewielkich kwot, jednak większość osób wchodzi z dużymi kwotami na raz. W takim przypadku, bardzo istotne jest to w jakim stadium obecnie znajduje się giełda. Jeżeli ceny akcji są wywindowane w górę przez tak zwanych spekulantów (inwestorów, którzy dokonują szybkich transakcji kupna i sprzedaży w celu uzyskania szybkich zysków), spółki są przewartościowane to nie koniecznie jest to dobry moment na wejście. Z góry spada się zawsze bardzo boleśnie. Zdecydowanie lepszym momentem na wejście, aczkolwiek bardziej stresującym, są kresy bessy, kryzysu lub korekt, bo wtedy kupujemy akcje mocno przecenione i jest większa szansa na to że ich ceny w przyszłości wzrosną, a nie spadną.

Oczywiście bardzo istotne jest również to jakich spółek akcje kupujemy. Trzeba po prostu wiedzieć co się kupuje i w jakiej kondycji jest dana spółka oraz jakie perspektywy ma na przyszłość oraz szanse na rozwój, a tym samym wzrost atrakcyjności dla inwestorów i wzrost cen akcji.

Źródła:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Jak grać i inwestować na giełdzie, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

One thought on “Jak grać i inwestować na giełdzie

  1. Trzeba się też na bieżąco interesować co się dzieje na świecie, bo zagraniczne giełdy mają olbrzymi wpływ na naszą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*