Jak obliczyć zdolność kredytową dla banku

Znalezienie optymalnej oferty kredytowej wymaga dużego zaangażowania. Chyba, że wolimy zdać się na pomoc doradców finansowych. Na początku przyda się samodzielne wyselekcjonowanie aktualnie najlepszych ofert z rynku.

Większość kalkulatorów kredytowych zawiera wyszukiwarkę ofert. Jest to pomocne narzędzie przed osobistą wizytą w bankach. Kalkulatory kredytowe dostępne w sieci, służą orientacyjnej ocenie zdolności kredytowej oraz atrakcyjności oferty danej instytucji finansowej. Im bardziej dokładne dane wprowadzone do kalkulatora, tym trafniej ocenimy własne możliwości pożyczkowe. Zazwyczaj standardowy kalkulator zdolności kredytowej dla najlepszych banków (Nasze-kredyty.pl) zawiera następujące pozycje i rubryki: miesięczny dochód netto, wielkość gospodarstwa domowego, wielkość innych zobowiązań finansowych, miesięczne koszty utrzymania, inne wydatki, wielkość wnioskowanej kwoty kredytu oraz przewidywany okres spłaty pożyczki.

Gdy aplikacja wykona odpowiednie wyliczenia to możemy spodziewać się poglądowych wyników dotyczących wysokości miesięcznej raty, całkowitych kosztów kredytu oraz długości okresu kredytowania. Należy pamiętać, że informacje z tego typu aplikacji nie powinny stanowić podstawy naszego wyboru. Przy tak odpowiedzialnych produktach finansowych jak kredyty, niezbędna jest konsultacja z doradcą bankowym.

Wysokość kredytu samochodowego – najważniejsza jest zdolność kredytowa

Wysokość kredytu samochodowego jest zdeterminowana wieloma czynnikami. Musimy liczyć się z tym, że nie zawsze uzyskamy taką kwotę, o którą wnioskujemy. W pierwszej kolejności bank bardzo dokładnie prześwietli naszą zdolność kredytową. Od niej właśnie w tym momencie zależy najwięcej. Bank nie udzieli wysokiego kredytu osobie, co do wiarygodności której będzie miał jakiekolwiek wątpliwości (w takiej sytuacji może w ogóle odrzucić wniosek).

Dlatego też kwota figurująca na zaświadczeniu o zarobkach nie jest dla banku jedyną tu przesłanką braną pod uwagę. Weryfikacji potencjalnego klienta służą również zgromadzone na jego temat informacje w Biurze Zdolności Kredytowej. Każda osoba znajdująca się w tej bazie jest oceniana w systemie scoringowym (punktowym) – im zatem więcej posiada tych punktów, tym bardziej działa to na jej korzyść. Nie mniej jednak nie tylko zdolność kredytowa decyduje o wysokości zobowiązania. Dla banku istotne znaczenie ma wiek pojazdu. Wiadomo, że kredyt na auto nowe będzie miał inną wartość aniżeli ten na auto używane.

W tym pierwszym przypadku znakomita większość banków udziela kredytów na 100 procent wartości samochodu. Jeśli zaś w rachubę wchodzi pojazd z drugiej ręki, tu już trzeba dysponować wkładem własnym – bank nie przyzna bowiem maksymalnej sumy równoznacznej z ceną samochodu. Ważna jest też długość okresu spłaty. Poza tym kierowca powinien sam we własnym zakresie odpowiednio oszacować własne możliwości, aby wiedzieć, na co realnie jest w stanie sobie pozwolić.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.3/10 (6 votes cast)
Jak obliczyć zdolność kredytową dla banku, 7.3 out of 10 based on 6 ratings

3 thoughts on “Jak obliczyć zdolność kredytową dla banku

  1. W ostatnim czasie zdolność kredytowa Polaków mocno się obniżyła. Komisja Nadzoru Finansowego w dowidzi na niepokojące dane o zadłużeniu naszego społeczeństwa-ponad 2 miliony naszych rodaków nie spłaca regularnie rat kredytowych. Problem jest bardzo poważny bo wciąż narasta. Jednak śmieszy mnie postępowanie Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie regulowania rynku kredytowego w Polsce. Tak naprawdę Rekomendacja S nie zmieniła zwyczajów kredytowych Polaków tylko zaostrzyła przepisy w samych bankach. Po prostu wszyscy przenieśli się do instytucji pozabankowych, gdzie łatwo o kredyt. Nie trzeba wykazywać żadnych dochodów, można mieć zaległe zobowiązania oraz inne obciążenia finansowe. Co ważne można przekroczyć ustawową wielkość miesięcznych wydatków na raty kredytowe-powyżej 50 procent dochodów w danym gospodarstwie domowym. Zainteresowanie szybkimi kredytami jest szczególnie widoczne w raportach dotyczących zysków firm pożyczkowych. Niektóre z parabanków w ostatnim czasie podwoiły przychody i już na początku roku wypełniły roczne plany sprzedażowe.

  2. Właściwie nie ma sensu obliczać jej samodzielnie. Można prosić o to albo pracownika banku, w którym ewentualnie chcemy kredyt zaciągnąć. Jednakże na smaym początku powinniśmy sami sobie sprawdzić ją orientacyjnie. Jest to możliwe dzięki kalkulatorom zdolności kredytowej, które można znaleźć w Internecie. Oczywiście wyniki sa jedynie informacyjne, bo każdy bank, instytucja finansowa bierze pod uwagę ciut inne rzeczy, więc dane te z pewnością będą się od siebie różniły. Jednakże dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie sporo czasu. Bo kiedy nie posiadamy wielkich dochodów to logicznym jest, że bank nie da nam milionowego kredytu. Poza tym dla banku prócz wynagrodzenia ważne są również inne czynniki, a nie każdy kalkulator ma pola, gdzie można je wpisać, takie jak chociażby inne zobowiązania na naszym koncie, utrzymanie mieszkania, alimenty itp. Do tego to czy w ogóle kredyt dostaniemy zależy również od naszej historii kredytowej. Jeśli już raz nawaliliśmy bank mimo wysokiej zdolności może nie być skory do tego, żeby pieniądze nam w ogóle pożyczyć. Rozmowa z profesjonalnym i najlepiej bezstronnym doradcą kredytowym to dobry pomysł, jeśli myślimy o długoletnim zobowiązaniu takim jak chociażby kredyt mieszkaniowy.

  3. Samodzielne obliczanie zdolności kredytowej faktycznie mija się z celem. Przekonałem się o tym, gdy sam poszukiwałem najlepszej oferty kredytowej. W jednym banku nie było żadnych problemów z możliwością otrzymania kredytu na 40 tysięcy, a w innym z wielkim trudem mogli dać mi 15 tysięcy, przy tak dziwnych wymaganiach, których nigdy bym się nie spodziewał. Dlatego nie ma sensu bawić się w domorosłego bankiera, tylko niestety trzeba się nachodzić…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*