Kiedy kredyt gotówkowy bardziej opłaca się niż samochodowy?

Kredyty samochodowe są często porównywane do kredytów gotówkowych. W ogólnym rozrachunku lepiej wypadają w tym zestawieniu, o czym w głównej mierze decydują oprocentowanie oraz okres spłaty. Jednakże czy rzeczywiście zawsze bardziej opłaca się brać autokredyt? Muszą zostać spełnione pewne warunki, aby to się rzeczywiście kalkulowało. Na początek wspomnieć trzeba o tym, że kredyt samochodowy jest kredytem celowym – nie może zatem zostać przeznaczony na inny cel niż zakup pojazdu.

Co się zaś tyczy samego pojazdu, banki wprowadzają w tym zakresie ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim wieku pojazdu. Zasada jest generalnie taka, że im samochód starszy, tym mniej korzystne są dla nas warunki umowy. Banki wyraźnie zaznaczają, że w momencie spłacenia ostatniej raty auto nie może liczyć sobie więcej niż określoną ilość lat (jaką – to już zależy od instytucji finansowej, w jednym banku górna granica może wynieść 12 lat, w innym zaś 8).

Niektóre w ogóle nie godzą się na kredytowanie samochodów używanych. Chcąc zatem sfinansować zakup pojazdu z rynku wtórnego właśnie poprzez autokredyt, trzeba się liczyć z rozmaitymi utrudnieniami – więcej zabezpieczeń, wyższe oprocentowanie, duży wkład własny itp. W takim układzie czasem na jedno wyjdzie, jeśli klient zdecyduje się na kredyt gotówkowy. Przynajmniej będzie kupić taki pojazd jaki zechce, a dodatkowy plus to taki, że samochód ten nie będzie stanowić zabezpieczenia umowy kredytowej. Bank nie będzie jego współwłaścicielem, co – nie da się ukryć – jest sporym ułatwieniem.

Czym jest zdeterminowane oprocentowanie kredytu samochodowego?

Przy porównywaniu ofert w zakresie kredytów samochodów (Carmarket24.pl) zwracamy w pierwszej kolejności uwagę na ich oprocentowanie. Pamiętajmy jednak o tym, że w każdym przypadku jest to indywidualna sprawa. Wysokość oprocentowania jest bowiem zdeterminowana paroma czynnikami. Kwestią kluczową jest w tym momencie wiek samochodu. Banki o wiele bardziej ulgowo traktują pojazdy nowy bądź też względnie nowe. Kredyty na nie są oprocentowane o kilka punktów procentowych mniej niż w przypadku kredytów na auta używane, kilkuletnie.

Ponadto nie bez znaczenia jest również to jakiej wysokości wkład własny wnosimy. Musimy mieć na ten cel przygotowane pieniądze – zwłaszcza wówczas, gdy chcemy kupić pojazd pochodzący z rynku wtórnego. Standardowy wymóg to 10 procent, ale w niektórych przypadkach banki mogą też zażądać od nas posiadania nawet i połowy wartości samochodu. Jeśli jednak sami zaproponujemy udział środków własnych na poziomie przynajmniej 30 procent, wtedy zapłacimy niższe oprocentowanie.

Czasami banki oferują klientom atrakcyjne oprocentowanie w zamian za skorzystanie z jakiejś dodatkowej usługi (na przykład, gdy wykupimy też kartę kredytową). Na takie propozycje powinniśmy uważać, zwykle na pierwszy rzut oka wyglądają interesująco, ale w dłuższym rozrachunku wcale nie muszą się nam kalkulować. Przy okazji też zastanówmy się nad tym czy z tej dodatkowej usługi rzeczywiście będziemy korzystać. Na zakończenie nie zapominajmy o tym, iż oprocentowanie, choć jest najważniejszym czynnikiem kształtującym cenę kredytu – nie jest jedynym.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Kiedy kredyt gotówkowy bardziej opłaca się niż samochodowy? , 9.0 out of 10 based on 1 rating

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*