Na co można dostać dotacje unijne? – dotacje na biznes

Dotacja na e-biznes

Osoby zainteresowane uruchomieniem swojej działalności gospodarczej coraz częściej decydują się na e-biznes. Nie da się ukryć, że wiąże się on ze sporymi możliwościami, poza tym dzięki Internetowi da się dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców. Ma to w każdym bądź razie bardzo wiele zalet.

Nie mniej jednak na rozkręcenie firmy działającej w tym właśnie obszarze potrzebne są pieniądze. Tutaj zaś często pojawia się problem – skąd je pozyskać? Pewnym rozwiązaniem może się okazać dotacja unijna udzielona w ramach operacyjnego programu o nazwie „Innowacyjna gospodarka”. Kto może liczyć na pomoc finansową w takiej formie? Przede wszystkim projekty młode, które nie są obecne na rynku dłużej niż rok i które oczywiście polegają na tym, że usługi są świadczone drogą elektroniczną. W rachubę wchodzą tu między innymi takie przedsięwzięcia, rezultatem których może być wytworzenie cyfrowych produktów. Ubiegając się o takie pieniądze, trzeba mieć wkład własny wysokości 30 procent. Dostać można maksymalnie 700 tysięcy złotych.

Tutaj dowiesz się więcej o tym jak rozpocząć działalność i dobrze zarabiać w internecie (Forami.pl) oraz jak inni skutecznie radzą sobie w tym biznesie.

Dotacje z urzędu pracy – o czym pamiętać?

Otrzymanie dotacji z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej wiąże się ze spełnieniem rozlicznych warunków. Podpisanie umowy zobowiązuje beneficjenta do prowadzenia firmy przez 12 miesięcy. W tym czasie działalność nie może być zawieszona chociażby na jeden dzień. Urzędy pracy wymagają dostarczania zaświadczeń z urzędu skarbowego oraz zakładu ubezpieczeń społecznych potwierdzających fakt funkcjonowania firmy. Przeważnie takie zaświadczenia trzeba dostarczyć do PUP-u dwa razy – po upływie 6 i 12 miesięcy od dnia, w którym przedsiębiorstwo zaczęło funkcjonować (trzeba jednak zapoznać się dokładnie z regulaminem danego urzędu pracy). Ponadto należy liczyć się również z koniecznością udokumentowania wszystkich wydatków. Jeżeli właściciel firmy nie złamie warunków umowy, wówczas dotacja ma charakter bezzwrotny. W przeciwnym wypadku musi oddać całą kwotę wraz z naliczonymi odsetkami. Urzędy pracy bardzo skrupulatnie sprawdzają czy postanowienia umowy są przestrzegane i realizowane we właściwy sposób.

Dotacja z PUP – czy trzeba zatrudniać pracowników?

Czy mam obowiązek zatrudniania pracowników? Takie właśnie pytanie zadają sobie wszystkie osoby ubiegające się o dotację z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej. Przepisy w tej kwestii są jednoznaczne – takiego obowiązku nie ma. Więcej niż połowa przedsiębiorstw uruchamianych dzięki wspomnianej pomocy finansowej to jednoosobowe firmy świadczące różnego rodzaju usługi – są to na przykład zakłady fryzjerskie, kwiaciarnie, kawiarnie czy sklepy internetowe. Warto zwrócić uwagę na pewną istotną rzecz. Chodzi mianowicie o to, że lepiej we wniosku zasugerować, iż są plany dotyczące zatrudnienia pracownika/pracowników. Oczywiście, nie muszą one zostać wdrożone w praktykę w przeciągu 12 miesięcy, kiedy to firma ma obowiązek – mówiąc potocznie – utrzymania się na powierzchni. Taka adnotacja zawsze jednak wpływa na ocenę wniosku – jest ona po prostu lepsza. Dla urzędu pracy jest to wyraźny sygnał, iż osoba bezrobotna bardzo poważnie podchodzi do całego przedsięwzięcia i wiąże z nim przyszłość na dłużej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.1/10 (13 votes cast)
Na co można dostać dotacje unijne? - dotacje na biznes, 7.1 out of 10 based on 13 ratings

6 thoughts on “Na co można dostać dotacje unijne? – dotacje na biznes

  1. czy jeśli staramy się o dotacje unijne lub te z urzędu pracy to musimy mieć czystą historię w bik? czy można dostać dotacje na biznes jeśli jest się w biku? jeśli ktoś zna szybką odpowiedź na te pytanie to bardzo proszę o pomoc bo właśnie zamierzam składać papiery o dotacje na e-biznes jednak miałem trochę zaległości z kredytami i obawiam się, że nie będę miał czystej historii w bankowej informacji kredytowej

  2. Z tego co wiem to we wniosku o przyznanie jednorazowych środków na podjecie działalności gospodarczej trzeba wypełnić oświadczenie o zobowiązaniach finansowych. Zatem należy się spodziewać kontroli i weryfikacji naszej historii kredytowej w BIKu. Nawet jeśli to jest bezzwrotna pomoc finansowa z Unii Europejskiej. Takie dane o beneficjencie są bardzo ważne z punktu widzenia przyszłego zarządzania i samodzielnego prowadzenia biznesu. Siłą rzeczy natomiast nie będą weryfikowane nasze zarobki;-)Sam chciałem skorzystać z pomocy finansowej oferowanej przez Urząd Pracy. jednak nie stać mnie na podjęcie takiego ryzyka…. Boje się tego, że mi coś nie wyjdzie z firmą i zostanę na lodzie. Według regulaminu jednorazowej pomocy na założenie firmy, przez 12 miesięcy od popisania stosownej umowy z Urzędem Pracy nie można podjąć żadnej pracy. Według mnie tak krótki okres czasu nie wystarczy na rozkręcenie biznesu, który przyniósłby zadawalające zyski. Niestety nie dysponuje gotówką „na utrzymanie” w tym okresie.

  3. poradźcie jaki gdzie można starać się o datacje z unii europejskiej dla osób bez pracy, które chcą założyć własną działalność gospodarczą i mają ciekawy pomysł na własny biznes. piszcie kto załatwia takie dotacje i nie bierze za to jakiś wielkich prowizji za załatwienie dotacji

  4. Widzę, że nie jestem jedynym bezrobotnym jaki szuka sposobów na sfinansowanie nowej formy. Mam dobry pomysł na biznes. Potrzebuję tylko 20 tys żeby go uruchomić. Najchętniej przydała by mi się właśnie dotacja bezzwrotna z Unii Europejskiej. Słyszeliście może o jakiś nowych programach dla takich jak ja.

  5. Planuję otworzyć działalność gospodarczą – małą firmę przewozową. Wziął bym w leasing ciężarówkę i woził nią towary. Klientów już mam zaklepanych. Nie mam też pieniędzy na zrobienie odpowiedniego prawa jazdy. Czy można dostać z urzędu pracy dofinansowanie na prawo jazdy ? Mieszkam niedaleko poznania i nie mam czasu jeździć do urzędu i dlatego tutaj pytam.
    Brał ktoś taką dotację z funduszy unijnych ?

  6. Czy istnieją jeszcze dotacje dla bezrobotnych czy nie ? Niektórzy piszą tak, niektórzy inaczej. Chciałbym założyć firmę, mieszkam w małej wiosce i nie wiem czy jechać do Urzędu Pracy, czy nie ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*