Ubezpieczenie samochodu w leasingu w 2-gim i 3-cim roku. Jak je obniżyć?

Ubezpieczenia samochodowe (komunikacyjne OC+AC) czyli w pełnym pakiecie jest wymagane przez każdy leasing. Musimy je posiadać. Zwykle oferowane jest w pakiecie razem z leasingiem, tylko że jako osobna umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym współpracującym z danym bankiem lub firmą leasingową. Oczywiście mamy możliwość zmiany ubezpieczyciela. Niestety wiąże się to z dość wysoką opłatą dodatkową nakładaną przez leasing za zmianę ubezpieczenia. Są to zwykle opłaty rzędu 300 – 500 zł.

Biały samochód Range Rover

Częste praktyki

Bardzo częstą praktyką firm leasingowych i ubezpieczycieli jest oferowanie w pierwszym roku leasingu dość taniej oferty ubezpieczenia. Zwykle nie opłaca się brać wtedy ubezpieczenia od innego ubezpieczyciela znalezionego na własną rękę. Jednak w drugim lub trzecim roku bardzo często następuje drastyczny wzrost opłaty za przedłużenie polisy ubezpieczeniowej na kolejny rok. Bywa, że sięga 50-70% stawki z poprzedniego roku, a w skrajnych przypadkach zdarzał się wzrost składki nawet o 100%. Oczywiście w drodze negocjacji można ową składkę obniżyć.

Można też zmienić ubezpieczyciela, bo opłata za zmianę jest znacznie mniejsza niż różnica w ofertach. Teoretycznie wydaje się to proste, ale zwykle leasing będzie nam robił pod górkę. To znaczy, ofertę przedłużenia dostaniemy zwykle na tyle późno, że teoretycznie może być już dość późno na zmianę. Należy pamiętać, że leasing musi również wyrazić zgodę na taką zmianę. Warto jednak trochę powalczyć, bo czasem można zaoszczędzić dość sporą sumę.

Co robić jak leasing podnosi ubezpieczenie?

Udajemy się do brokera lub agencji ubezpieczeniowej, albo przez internet i szukamy najtańszej oferty ubezpieczenia AC i OC na nasz samochód. Sumy ubezpieczeń oferowanych w pakiecie z leasingiem w kolejnych latach zwykle przekraczają kwotą, którą jeszcze mamy do spłaty. Na tym również można nieco zaoszczędzić, bo suma ubezpieczenia musi być na poziomie pozostałego do spłaty zobowiązania wobec leasingu. Oczywiście suma ubezpieczenia wpływa w bardzo dużym stopniu na koszt polisy.

Gdy już mamy alternatywną ofertę to wysyłamy takie ubezpieczenie do leasingu z informacją, że chcemy zmienić ubezpieczyciela. Zwykle kończy się to tak, że ubezpieczenie w leasingu zostaje obniżone do porównywalnego lub nawet niższego poziom niż z naszej oferty i dodatkowo nie musimy płacić opłaty za zmianę ubezpieczyciela także warto.

Poradnik powstał przy konsultacji z
TCU Ubezpieczenia
https://tcubezpieczenia.pl
Tarnowskie Góry, 42-600
Nakielska 1
tel. 512 130 641
Inne formy kontaktu przez Internet: https://tcubezpieczenia.pl/kontakt/

Przydatne linki

Poradnik jak wybrać najtańszy, najlepszy leasing http://antyhaczyk.blogspot.com/2014/10/leasing-najlepszy-najtanszy-gdzie.html – Tani leasing samochodowy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Ubezpieczenie samochodu w leasingu w 2-gim i 3-cim roku. Jak je obniżyć?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

One thought on “Ubezpieczenie samochodu w leasingu w 2-gim i 3-cim roku. Jak je obniżyć?

  1. Mi kiedyś jak miałem leasing podnieśli ubezpieczenia z 3300 na 5500 i właśnie tak zrobiłem i obniżyli mi do 3400. To dobry sposób.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*