Dbanie o organizm oraz cerę podczas upalnych dni

Przy wysokich temperaturach łatwo o udar, omdlenie, problemy skórne, poparzenie a nawet raka skory. Ale spokojnie, są sposoby aby się przed tym wszystkim uchronić.

Przede wszystkim odpowiednie nawodnienie. Najlepiej zabrać ze sobą dużą butelkę wody, no ale woda wodzie nie równa, wiec która wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na to czy jest to woda źródlana czy też mineralna. Jest to o tyle ważne ponieważ naszemu organizmowi potrzebne są minerały które tracimy (razem z potem) podczas upalnych dni. Woda mineralna świetnie uzupełnia te straty. Najlepiej jest wybrać wodę wysoko zmineralizowana czyli taka w której jest najwięcej rozpuszczonych składników mineralnych.
Ile wody dziennie należy wypijać?
Zdaniem naukowców ok 2 – 2. 5 litra dziennie. W przypadku upalnych dni oraz przebywania na słońcu, liczba ta wzrasta. Zaleca się wtedy wypijanie od 3 do nawet 5 litrów wody dziennie.

Woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Spożywając wodę nie tylko nawadniamy swój organizm, picie wody ma szereg innych korzyści. Udowodniono ze regularne picie wody znacznie poprawia wygląd cery, usuwa zmęczenie oraz poprawia samopoczucie.

Jak sprawić aby nasza cera latem była w jak najlepszej formie?
Musimy sami o to odpowiednio zadbać stosując odpowiednie kremy, żele itd. Powinniśmy zacząć od ocenienia jaki jest rodzaj naszej cery, zaleca się aby:

Cera sucha – wymaga wysokiej jakości produktów ochronnych, o dużych ilościach substancji odżywczych. Ważne aby latem używać wysokich filtrów o SPF 30 i wyżej. Wystawienie na słońce twarzy bez odpowiedniego zabezpieczenia może poskutkować jeszcze większym wysuszeniem skóry.
• Cera normalna i mieszana – ważne aby regularnie nawilżać, w celu zapobiegania utraty wody. Należy stosować filtry przynajmniej SPF 20

• Cera tłusta – przy wysokich temperaturach łatwo o problemy skórne osób posiadających ten typ cery. Należy unikać kosmetyków ‘tłustych’ a także specyfików silnie odtłuszczających, takich które zawierają alkohol.
• Cera naczyniowa – należy w jak największym stopniu unikać opalania, jednakże pomocne mogą być filtry zawierające wysoki współczynnik UV, a także kremy działające obkurczając na naczynka krwionośne.
• Cera trądzikowa – zaleca się stosowanie specjalnych kremów z filtrem do tej właśnie cery, ponadto przydatne mogą się okazać delikatne preparaty hipoalergiczne ( nie uczulające) oraz nie komedogenne – czyli takie które nie przyczyniają się do powstawania zaskórników. Warto podkreślić że w niektórych przypadkach słońce może likwidować w pewnym stopniu trądzik, często zdarza się jednak że wysoka temperatura powoduje zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, przez co i nasilenie trądziku.

Nasza cera jak i organizm wymagają stałej opieki, tylko zadbane mogą w pełni funkcjonować.
Ponadto decydując się na wyprawę nad akwen trzeba pamiętać aby realnie ocenić własne umiejętności pływackie, najbezpieczniej będzie kapać się tylko w wyznaczonych miejscach pod czujnym okiem ratownika.
Trzeba również pamiętać że szybkie wskoczenie do zimnej wody podczas gdy nasz ciało jest rozpalone może skończyć się nie bezpiecznym dla naszego zdrowia szokiem termicznym.

 

*Artykuł opracowany przy współpracy z portalem TeSprawy.pl

* Autorem miniaturki użytej w artykule, jest stockimages z FreeDigitalPhotos.net

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.5/10 (4 votes cast)
Dbanie o organizm oraz cerę podczas upalnych dni, 7.5 out of 10 based on 4 ratings

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*