Jak chronić dziecko przed słońcem – dobre rady

Dzieci przepadają za wiosną i latem. Kojarzą się z wycieczkami, spacerami, zabawą w piaskownicy i plażą – tak spędzony czas sprawia, że uśmiech nie schodzi im z twarzy.  Aby długie godziny spędzane na świeżym powietrzu nie miały przykrych konsekwencji, konieczne jest stosowanie się do pewnych zasad. Podczas tych beztroskich chwil niezbędna jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna dziecka, która ochroni jego skórę przed poparzeniem słonecznym.
Cienka i delikatna skóra malucha może łatwo ulec poparzeniu gdyż nie posiada jeszcze takich mechanizmów obronnych jak skóra mamy czy taty. Tylko kwadrans w pełnym słońcu wystarcza aby pojawił się rumień, przykre swędzenie, ból czy nawet pęcherz. Poparzeniu słonecznemu u dziecka  towarzyszy nierzadko ból głowy, gorączka czy nudności, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Jak postępować aby zachować dobre samopoczucie dziecka każdego dnia, słonecznego lata? Poznaj 9 rad:

1. Stosuj kremy z filtrem
Odpowiednie preparaty przeciwsłoneczne dla małych dzieci to klucz do sukcesu. Wybieraj te, które dostosowane są do skóry dzieci i niemowląt oraz o jak najwyższym faktorze. Posmaruj malucha już 20 minut przed wyjściem z domu aby preparat zdążył się wchłonąć Pamiętaj, że aplikacja kremu z filtrem niezbędna jest gdy wychodzicie na plażę ale także na spacer i do piaskownicy. Nie zapominaj o aplikacji gdy posyłasz malucha do przedszkola – w ciepłe dni dzieci dużo czasu spędzają na powietrzu.

2. Powtarzaj aplikację
W słoneczny dzień nie wystarczy jednorazowa aplikacja kremu. Aby zapewnić skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, konieczne jest powtarzanie aplikacji co 2 – 3 godziny.
Powtórne posmarowanie skóry jest konieczne także po wyjściu z kąpieli w basenie czy morzu, nawet jeśli zakupiony został krem wodoodporny.

3. Chroń wrażliwe miejsca
Pamiętaj o miejscach trudno dostępnych, wrażliwych i bardziej narażonych na działanie słońca. Dokładnie aplikuj krem na stopy, czoło, nosek, uszy, okolice oczu, blizny, znamiona czy piegi. Możesz zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczony do tego sztyft.

4. Krem także w pochmurne dni
Wiedz, że pochmurny dzień nie zwalnia z ochrony przeciwsłonecznej. Latem smaruj malucha kremem z filtrem niezależnie od pogody, która może zmienić się w każdej chwili. Pamiętaj także, że słońce opala również przez chmury.

5. Unikaj spacerów między 11 a 16
W tych godzinach lepiej powstrzymać się z zabawą na słońcu. Jeżeli nie chcesz rezygnować z pobytu na świeżym powietrzu wybieraj  zacienione alejki i place zabaw.

6. Zadbaj o przewiewne ubranie
Tak samo jak krem z filtrem istotne jest przewiewne, bawełniane ubranko, które zapewni dziecku maksimum komfortu w upalny dzień. Spełnia także funkcję dodatkowej bariery przeciwsłonecznej.

7. Załóż czapeczkę
To prawdziwy niezbędnik malucha. Czapeczka lub kapelusik osłonią główkę, oczy i kark dziecka. Warto aby były wykonane z gęsto tkanego materiału. Cieniutki materiał nie jest dobrym wyjściem gdyż przepuszcza zbyt dużo promieni słonecznych.

8. … i okulary przeciwsłoneczne
Warto chronić oczy malucha zakładając mu okulary przeciwsłoneczne. Dziecko powinno je nosić jak najwcześniej.

9. Woda, woda, woda …
Zadbaj o regularne nawadnianie organizmu dziecka. Zawsze noś przy sobie wodę i podawaj ją do picia  maluchowi. Unikaj podawania słodkich napojów czy herbatek, które tylko na krótko gaszą pragnienie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (4 votes cast)
Jak chronić dziecko przed słońcem - dobre rady, 7.0 out of 10 based on 4 ratings

One thought on “Jak chronić dziecko przed słońcem – dobre rady

  1. pełno dzieci lata po dworze komplenie bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej a matki twierdzą, że przecież “nie ma takiego wielkiego słońca” … albo babcie dziwią się, że dziecko nieopalone a lato przecież jest … masakra ..
    potem jest płacz i bieganie po lekarzach
    Dobry krem na słońce to niezbędnik!!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*