Jak przebiega tworzenie stron www?

Podstawowe źródło wiedzy większości z nas to oczywiście Internet. Z wirtualnej rzeczywistości czerpiemy informacje, do sieci zaglądamy, gdy szukamy odpowiedzi na pojawiające się w naszych głowach pytania oraz gdy szukamy jakiejś usługi lub produktu (nie tylko wówczas, gdy chcemy go kupić przez Internet, ale również, gdy chcemy dowiedzieć się, czy jest dostępny gdzieś w naszej okolicy).

Wniosek nasuwa się sam. Wszyscy właściciele firm (niezależnie od tego, czy są to firmy małe, czy duże, czy firma sprzedaje przez Internet, czy niekoniecznie) powinni inwestować w profesjonalne tworzenie stron www. Niektórzy przedsiębiorcy, szczególnie firmy, które już jakiś dłuższy czas istnieją na rynku, wzbraniają się przed stroną internetową, twierdząc, że renoma firmy i pozytywne opinie klientów wystarczą, skoro wystarczały przez lata.

Nie zapominajmy o tym, że każdego dnia powstają nowe firmy, konkurencja się powiększa, a nowi przedsiębiorcy, aby przekonać klientów do siebie, oferują między innymi niższe ceny oraz inwestują w promocję. Korzystają z nowoczesnych „narzędzi” do osiągnięcia zamierzonych celów (między innymi właśnie z Internetu, który daje nieograniczone możliwości w zakresie promocji i niskimi kosztami umożliwia dotarcie do naprawdę dużej grupy klientów).

Niezależnie od tego zatem, czy jesteśmy nową firmą, czy przedsiębiorstwem, które od wielu lat jest liderem na rynku w swojej branży, inwestycja w tworzenie stron www jest konieczna i przede wszystkim opłacalna. Ponadto, budując stronę internetową, ułatwiamy ludziom kontakt z nami, w tym i naszym stałym klientom.

Mam nadzieję, że podane argumenty są wystarczające, aby przekonać wszystkich, że tworzenie stron www jest (w czasach, kiedy Internet jest taką potęgą) naprawdę najlepszą formą promocji i sposobem na dotarcie do większej ilości osób.

Jeżeli jednak inwestujemy we własną witrynę, nasze pieniądze muszą być zainwestowane dobrze. Nie zapominajmy o tym, że w Internecie każdego dnia powstaje taka ilość stron, że nasza (aby w ogóle została zauważona oraz aby przekonywała ludzi do tego, że jesteśmy profesjonalistami godnymi zaufania) musi być naprawdę dobra. Jak to osiągnąć? Wybierając firmę, która wykonuje profesjonalne tworzenie stron www i zbuduje dla nas projekt, który będzie zgodny z najnowszymi trendami internetowymi, z zasadami dotyczącymi budowania witryn, z naszymi oczekiwaniami oraz wymaganiami ludzi, a przede wszystkim naszych potencjalnych odwiedzających.

Proces, jakim jest tworzenie stron www, zaczyna się od koncepcji, która kolejno przeradza się w projekt. Projekt witryny to jeden z trudniejszych oraz tym samym najdłużej trwających, etapów budowania stron internetowych. Z jednej strony, powstający serwis musi być wizualnie ciekawy i dopasowany do działalności firmy, z drugiej musi być stworzony zgodnie z zasadami usability (określającymi, jak zbudować stronę, na której ludzie bez problemu docierali do informacji, których szukają) oraz typografii (czyli dbanie o to, aby wszystkie treści, jakie na serwisie zamieszczamy były łatwe w odbiorze, aby zapoznawanie się z informacjami na stronach nie było męczące) .

Serwis, który powstaje powinien być wygodny dla użytkowników, obsługiwany intuicyjnie, funkcjonalny i po prostu ciekawy, interesujący. To właśnie do projektujących należy stworzenie „charakteru” strony.

Jeżeli już projekt graficzny zlecający zaakceptują, zaczyna się „faktyczne” tworzenie stron www, czyli tzw. cięcie oraz kodowanie witryny. Jest to praca programistów, informatyków firmy. Czas przygotowania przez nich witryny zależy od tego, jaką funkcjonalność wybrali zlecający. Im bardziej skomplikowane moduły serwisu, tym więcej nad nią pracy.

W czasie tych prac, zlecający mają chwilę czasu na wybranie i wykupienie dla witryny domeny (czyli adresu internetowego) oraz hostingu (czyli miejsca na serwerach). Profesjonalny adres internetowy, który kojarzyć się będzie z nazwą firmy lub rodzajem działalności, a także będzie łatwy do zapamiętania, to podstawa. Hosting natomiast odpowiedzialny jest między innymi za bezpieczeństwo danych „przechowywanych” w bazach strony, więc jego wybór również powinien być dobrze przemyślany.

Po zakończeniu prac informatyków i programistów, gotową stronę uruchamia się na serwerach testowych (najczęściej wówczas, gdy serwis posiadał bardziej zaawansowane funkcjonalności), aby sprawdzić, czy wszystko działa na niej tak, jak zakładano. Zlecający ma okazję „przeklikać”, przetestować poprawność działania i sprawdzić, czy wszystkie moduły są zgodne z ustaleniami. Po tym „teście” można uruchomić projekt na wskazanych serwerach pod wybranym i wykupionym adresie internetowym.

W tym miejscu kończy się tworzenie stron www, ale nie oznacza to, że kończy się praca nad stroną. Witryna musi być bowiem aktualizowana, czasem dobrze wprowadzić pewne zmiany na stronie, tak by była zgodna z bieżącymi trendami. Aby dotrzeć do internautów musimy również pomyśleć nad promocją strony. To jednak temat na osobny artykuł…

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (2 votes cast)
Jak przebiega tworzenie stron www?, 8.5 out of 10 based on 2 ratings

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*