Kupno mieszkania, czy budowa domu? Co jest bardziej opłacalne?

Kupno mieszkania w dzisiejszych czasach nie jest zbyt prostym zadaniem. Przede wszystkim posiadać będziemy musieli naprawdę sporą ilość gotówki. W takiej sytuacji zadaję osobom chcącym kupić mieszkanie jedno, zawsze to samo, pytanie: czy nie lepiej byłoby wybudować za tą gotówkę dom?

W większości przypadków pojawia się konsternacja, by po chwili stwierdzić, że kwota ta okazałaby się niewystarczająca. Nic bardziej mylnego. Obecnie coraz to popularniejsze stają się domy kanadyjskie w taniej i lekkiej zabudowie (Domykanadyjskie.szczecin.pl), które to w niczym nie ustępują murowanym odpowiednikom. Także, skoro nie widać różnicy – to po co przepłacać? Oprócz samej możliwości zaoszczędzenia na samym domku – zaoszczędzimy również na projekcie, którego to nie będziemy potrzebować. Wybierając domy drewniane osoby decydujące się na takie rozwiązanie oszczędzą również niemałą ilość czasu. Każdy, orientacyjnie, raczej zdaje sobie sprawę ile trwa wybudowanie budynku murowanego. Kiedy to jednak zdecydujemy się na dom wybudowany z drewna – czas ten skróci się diametralnie. Po kilkunastu dniach dom będzie gotowy, a my będziemy mogli się do niego z powodzeniem wprowadzić. Różnica w tej sytuacji widoczna jest jak na dłoni. Warto bliżej się przyjrzeć temu rozwiązaniu.


Problemy związane ze zbudowaniem własnego domu

Kilkanaście lat temu nikt nie widział większego problemu w zbudowaniu własnego domu. Owszem, również i wtedy biurokracja była w niektórych sytuacjach naprawdę uciążliwa, jednakże proces ten był zdecydowanie prostszy, aniżeli ma to miejsce obecnie. Przede wszystkim jednak było to bardziej opłacalne. Mam tutaj na myśli domy murowane. W dzisiejszych czasach coraz to więcej osób decyduje się na domy drewniane, przyczyny takiego stanu rzeczy są naprawdę różne. Przede wszystkim jednak uważam, że kluczową jest również i w tym przypadku cena, jaką to przyjdzie zapłacić za taki domek. Ta będzie zdecydowanie niższa, kiedy to porównamy ją do domu murowanego. Funkcjonalność obydwu tych rozwiązań stoi na podobnym poziomie – toteż dlaczego mamy przepłacać?

Osobiście nie widzę takiego powodu, w związku z tym domy kanadyjskie uważam za dużo lepsze rozwiązanie. Jednym z kluczowych czynników może być dla nas kwestia czasu. Zbudowanie domu drewnianego to kwestia kilkunastu dni od daty otrzymania materiałów. W przypadku konstrukcji murowanej czekać będziemy musieli zdecydowanie więcej. Przy tym więcej przyjdzie nam wydać na odpowiednie ekipy budowlane. Wobec tego wynik jest oczywisty.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.3/10 (3 votes cast)
Kupno mieszkania, czy budowa domu? Co jest bardziej opłacalne?, 9.3 out of 10 based on 3 ratings

2 thoughts on “Kupno mieszkania, czy budowa domu? Co jest bardziej opłacalne?

  1. Witam serdecznie, właśnie wybieramy z mężem dom w szkieletówce. Długo nie mogliśmy sie zdecydować jak budować nasze wymarzone miejsce, czy to będzie dom murowany czy drewniany. Z pomocą przyszły nam dwie rzeczy. Po pierwsze cena, bo koszt budowy domu drewnianego okazał się być niższy, po drugie zaś szybkość. W artykule o tym też się wspomina, że domy drewniane buduje się znacznie szybciej, bo właściwie ekipa stawia go w mgnieniu oka. A na dom murowany jednak tzreba trochę poczekać. Oczywiście wyposażenie i wykończenie to odrębne rzeczy, jak już będziemy na tym etapie to z pewnością będę pisać i pytać o rady. Tymczasem rekomenduję domy drewniane. Nie ma co się sugerować opiniami osób, które nie interesują się tematem i myślą, ze taki dom drewniany przy pierwszym wietrze się przewróci czy coś. Takie rzeczy to tylko w amerykańskich filmach się ogląda. A Wy na co się zdecydowaliście? Drewniany czy murowany?

  2. Z mieszkaniem zwykle jest o tyle łatwiej, że dostajemy gotowy lub prawie gotowy produkt. Dom to coś bardziej “szytego na miarę”, bo mamy tutaj wpływ nie tylko na to, co znajduje się pomiędzy podłogą, sufitem i ścianami oddzielającymi nas od sąsiadów, ale również na to co jest na zewnątrz, czyli elewacja, bezpośrednie otoczenie i ogrodzenie. Posiadanie domu jest świetną sprawą… ale ja chyba jestem zbyt wygodny i w tej chwili wygrywa u mnie opcja mieszkania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*