Odzyskiwanie danych – jak to się robi?

Wielokrotnie zdarza się nam utracić dane w wyniku pochopnego kliknięcia, awarii nośnika/dysku lub chociażby zapomnienia i działania osób trzecich. O ile w przypadku powiedzmy tam zdjęć, czy filmików bądź muzyki to nie jest to realnie rzecz biorąc wielka strata, ale gorzej rzecz ma się gdy utracimy jakieś istotne dokumenty lub dane finansowe.

W takiej sytuacji przede wszystkim nie należy panikować! Zwykle takie utracone dane da się odzyskać bez większego problemu. Zwykle nawet po formatowaniu dysku można odzyskać utracone dane – ale…

Kiedy nie da się odzyskać danych, które zostały utracone

  1. W przypadku gdy dane zostaną nadpisane – jeżeli miejsce na dysku lub innym nośniku, w którym znajdowały się dane, które chcemy odzyskać zostało nadpisane to niestety nie da się już odzyskać danych zapisanych w tym miejscu wcześniej, które zostały skasowane. Dlatego ważne jest by po utracie danych zabezpieczyć dysk tak by nikt nie mógł na nim nic zapisać, bowiem wtedy pojawia się ryzyko trwałej utraty plików.
  2. Dysk lub inny nośnik został bardzo mocno uszkodzony – zwykle nawet przy dużych uszkodzeniach da się odzyskać pliki, przy czym w takim wypadku trzeba już udać się do firmy zajmującej się obsługą informatyczną z zakresu odzyskiwania danych.

Dysk [Kraków]

fot. http://www.sunseco.pl/Uslugi.html Sunseco 31-207 Kraków

Programy do Odzyskiwania danych

W przypadku zwykłej utraty plików w wyniki skasowania może je dość łatwo uratować samemu za pomocą specjalnych programów do odzyskiwania danych. W sieci jest wiele darmowych jak i płatnych narzędzi do takich zabiegów. Na potrzeby amatora zdecydowanie wystarczą nam te darmowe.

Przykłady:

  • Advenced Disc Recovery
  • Ashampoo Undeleter
  • Bulleletproof File Copy
  • FreeUndelete
  • i wiele wiele innych…

Do specyficznych zadań np. odzyskiwania plików z uszkodzonych nośników, czy odzyskiwania zaszyfrowanych plików są również specjalne dedykowane do tego rodzaju celów programy.

Ogólnie mówiąc w większości przypadków utracone pliki da się odzyskać, należy jednak pamiętać by ich nie nadpisać, bowiem wtedy pojawi się problem. Zapisując coś nowego na dysku nie mamy kontroli nad tym, w którym miejscu na dysku zostanie to zapisane, więc jeśli nowe pliki zostaną zapisane w miejscu, w którym znajdowały się stare, to praktycznie te stare można uznać za stracone.

Zatem jeśli skasowałeś/aś swoje cenne pliki, zdjęcia, dokumenty, filmiki – to jeszcze nic straconego…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Odzyskiwanie danych - jak to się robi?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

2 thoughts on “Odzyskiwanie danych – jak to się robi?

  1. Może kiedyś się pojawi metoda na odzyskanie plików po nadpisaniu, podobno jakaś tam minimalna szansa chyba jest, ale nie jestem pewny jak to działa.

    Jak się nie zna to najlepiej chyba iść do firmy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*