Gdzie i w co najlepiej zainwestować własne pieniądze

Ceny gruntów spadają. Ceny mieszkań spadają. Generalnie wszystko drożeje tylko na rynku nieruchomości można zauważyć niewielką przecenę… Słowo „niewielka” też powinno się traktować z przymrużeniem oka. Dla jednych 20% to dużo dla innych nie wiele w porównaniu do cen sprzed kilku lat.

Jednak nie wszędzie odnotowano aż 20% spadek. Na największą przecenę były narażone mieszkania i inne nieruchomości znajdujące się w centrum lub obrzeżach wielkich miast. Jako jedyne miasto Warszawa wyszła z tej sytuacji obronną ręką. Tam nieruchomości potaniały niewiele – zaledwie 0,1%.

Jeśli więc nieruchomości tanieją w co warto teraz zainwestować pieniądze? Czy warto potraktować przecenę nieruchomości jako zachwiania chwilowe na rynku i czekać na dalsze wzrosty w przyszłości? Czy może lepiej skupić się na czymś innym? Czy możliwe są dalsze przeceny na rynku nieruchomości? Nikt przecież nie chciałby włożyć wszystkich swoich oszczędności w inwestycje, które nie mają przyszłości.

Jeszcze trzy lata temu inwestycja w mieszkanie lub lokal w centrum miasta wydawała się całkiem korzystna. Nikt nie przewidywał takich spadków. Wciąż rosła liczba osób zaciągających kredyty hipoteczne. Banki rozdawały kredyty osobom nawet nie posiadającym stałego zatrudnienia. Dzięki temu na zakup nieruchomości mógł pozwolić sobie każdy. Dzięki temu rozbujanemu popytowi, deweloperzy stawiali nowe mieszkania jak grzyby po deszczu. Windowali ceny jak chcieli bo wiedzieli, że i tak znajdzie się kupiec. Jednak jak pojawiły się pierwsze objawy kryzysu ekonomicznego banki zaczęły zaciskać pasa. Przyjmowane odgórnie kolejne rekomendacje skutecznie ograniczały akcje kredytową.

Również sytuacja ekonomiczna w kraju nie nastrajała optymistycznie. Coraz wyższe ceny produktów, presje pracowników o podniesienie płac a co za tym idzie również coraz większa inflacja zmusiły RPP do przyjęcia nieco wyższy stóp procentowych. Wyższe stopy miały ograniczyć ryzyko inflacji i nie dopuścić do dalszych wzrostów. Po podwyżce stóp oraz dużych wahaniach kursów walut w szczególności franka, kredyty hipoteczne zarówno w walucie rodzimej jak i w walutach obcych przestały być atrakcyjne. Banki zaczęły nastawiać się na inwestycje i oszczędzanie niż na udzielanie kredytów.

Jeszcze dużo czasu minie nim sytuacja na rynku bankowym się zmieni. Tak więc na szybkie wzrosty na rynku nieruchomości również nie mamy co liczyć. Jeśli jednak naszą inwestycję w nieruchomość traktujemy bardziej jako inwestycję wieloletnią, wówczas warto się nad nią zastanowić. Ważne jest również to gdzie najlepiej zainwestować pieniądze (http://www.vibank.pl/). Czy są to lokale mieszkalne, użytkowe, grunty i w jakim miejscu się one znajdują. Z pewnością w przyszłości możemy spodziewać się wzrostu ceny lokali znajdujących się na obrzeżach wielkich miast oraz gruntów.

W Polsce podobnie jak w krajach Europy Zachodniej coraz większa jest tendencja do przesiedlania się ludzi z centrum na obrzeża. Także grunty rolne mogą nieznacznie wzrosnąć. Nie wspominając również o działkach inwestycyjnych dobrze ulokowanych. Jeśli więc planujemy sfinalizować naszą inwestycję za kilka albo kilkanaście lat warto potraktować obecną przecenę na rynku nieruchomości jako zachętę. W innym wypadku powinniśmy skupić się na innych alternatywnych formach inwestycji takich jak lokaty inwestycyjne Amber Gold, inwestycje w wino, czy surowce.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Gdzie i w co najlepiej zainwestować własne pieniądze, 9.0 out of 10 based on 1 rating

One thought on “Gdzie i w co najlepiej zainwestować własne pieniądze

  1. To na co zawsze trzeba zwracać uwagę w inwestowaniu to dywersyfikacja. Nie można lokować wszystkiego w jedno źródło i cieszyć się z bieżących zysków. Trzeba zmniejszać ryzyko i nieraz nawet z mniejszym zarobkiem, ale większym bezpieczeństwem inwestować. Polecam 20% lokować w złoto – kupować je bezpośrednio samemu a nie za pośrednictwem szemranych firemek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*